Optimum - Beszéljük csak meg...

Optimum - Beszéljük csak meg...

Hogyan nyerhetett volna Németország a második világháborúban?

Alternatív stratégiák és elmaradt lehetőségek

2024. szeptember 29. - KMartin01

A második világháború kitörésekor a náci Németország még látszólag stabil pozícióban volt, különösen Lengyelország gyors megszállása után. Mégis, a német vezetés több stratégiai hibát is elkövetett, amelyek végül a vereséghez vezettek. Mi lett volna, ha a német hadvezetés más döntéseket hoz, és jobban kihasználja a rendelkezésre álló erőforrásokat? Hogyan alakulhatott volna a háború, ha elkerülik a végzetes hibákat? Az alábbiakban végigvesszük azokat az alternatív forgatókönyveket, amelyek jelentős eséllyel befolyásolták volna Németország győzelmi kilátásait.

1. Nagy-Britannia semlegesítése vagy különbéke

Nagy-Britannia meghódítása vagy legalábbis semlegesítése elengedhetetlen lett volna Németország számára, hogy megszilárdítsa uralmát Nyugat-Európában. A német hadsereg 1940-ben villámgyors győzelmet aratott Franciaország felett, ám a Dunkerque-i evakuáció lehetővé tette a brit csapatok visszavonulását. Ezt követően Hitler és a német vezetés alábecsülte Nagy-Britannia kitartását, amely a "Britannia oroszlánjának" ellenállásával tovább folytatta a háborút.

A Battle of Britain során a Luftwaffe nem tudta megszerezni a légi fölényt, és Hitler végül lemondott Nagy-Britannia inváziójáról. Ha a németek korábban nagyobb erőforrásokat fektetnek a brit légierő legyőzésébe vagy megpróbálnak diplomáciai úton különbékét elérni, az megfoszthatta volna a szövetségeseket egy kulcsfontosságú hadviselőtől. Így a németek Nyugat-Európában szabadabban cselekedhettek volna.

2. Szovjetunió elkerülése vagy későbbi megtámadása

A Szovjetunió elleni támadás 1941-ben (Barbarossa-hadművelet) egy hatalmas stratégiai hibának bizonyult. A keleti front túl nagy területet vont el a Wehrmacht erőforrásaitól, ráadásul a németek alábecsülték a szovjetek ellenállóképességét és az orosz tél keménységét. Ha a németek megtartották volna a Molotov-Ribbentrop paktumot, és nem támadják meg a Szovjetuniót, elkerülhették volna a kétfrontos háborút, ami végül kimerítette őket.

Alternatívaként egy későbbi, jobban előkészített támadás is lehetett volna esélyesebb. A szovjet területek megszerzése az olajkészletekkel együtt hatalmas stratégiai előnyt jelentett volna, de ennek csak akkor lett volna értelme, ha a nyugati front már biztosított.

3. A mediterrán és közel-keleti front stratégiai kiaknázása

Az Észak-Afrikában és a Közel-Keleten folytatott hadjáratok kulcsfontosságúak lehettek volna. Erwin Rommel Afrikakorpsának erősebb támogatása és a Szuezi-csatorna megszerzése súlyosan meggyengíthette volna a brit jelenlétet a térségben. Ha a németek sikeresen megszerzik a közel-keleti olajmezőket, az lényegesen növelte volna a háborús erőforrásaikat.

Az afrikai hadszíntér túlzott alábecsülése, valamint a szovjet frontra irányuló túlzott koncentráció megakadályozta, hogy Németország kihasználja ezeket a kulcsfontosságú területeket.

4. Az USA késleltetése és Japán jobb koordinációja

Az Egyesült Államok hadba lépése Pearl Harbor után 1941-ben döntő pillanat volt a világháború menetében. Németország számára előnyös lett volna, ha sikerül Japánt visszatartani attól, hogy megtámadja az USA-t, ezáltal késleltetve az amerikai hadsereg teljes erejű belépését. Hitler számára az is hasznos lett volna, ha Japán jobban koordinálja a szovjetek elleni támadásait, ezzel kettős fenyegetést jelentve Sztálin számára keletről is.

Egy késleltetett amerikai belépés több időt adott volna Németországnak arra, hogy megszilárdítsa pozícióit Európában, mielőtt szembesülnie kellett volna az amerikai ipar és hadsereg teljes erejével.

5. Hadiipari kapacitások hatékonyabb kihasználása

A német ipar és gazdaság átszervezése kulcsfontosságú lett volna a hosszabb távú sikerhez. Németország csak 1942-ben, Albert Speer vezetésével állt át teljesen hadi termelésre, ami túl későn történt. Ha a háború korábbi szakaszaiban fokozottabb termelést indítanak, és jobban összpontosítanak a tömeggyártásra alkalmas fegyverekre – például közepes harckocsikra, mint a Panzer IV –, akkor esélyesebb lett volna a szövetségesek fölényével szemben.

A német ipar túl sokat fektetett látványos, de nehézkes projekteken, például óriástankokon és túlméretezett hadihajókon, amelyek nem hoztak valós eredményeket a harctéren.

Összegzés: Hogyan kerülhették volna el a vereséget?

A náci Németország legnagyobb stratégiai hibái közé tartozott a kétfrontos háborúba sodródás és az erőforrások rossz kihasználása. Ha sikerült volna megnyerni vagy semlegesíteni Nagy-Britanniát, elkerülni a Szovjetunió korai megtámadását, és jobban kihasználni a mediterrán és afrikai hadszíntereket, a németeknek több esélyük lett volna hosszabb távon.

Bár a technológiai fölény – például a sugárhajtású repülők vagy a később kifejlesztett új tankok – is fontos szerepet játszhatott volna, a háború legfontosabb tényezői a stratégiai döntések voltak. A hibák sorozata, a túlhajtott ambíciók és a szövetségesek fölénye végül megpecsételte a Harmadik Birodalom sorsát.

A bejegyzés trackback címe:

https://optimum.blog.hu/api/trackback/id/tr3618598420

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

MEDVE1978 2024.09.30. 00:00:27

1. A britekkel kapcsolatosan a németek számára két végzetes tényező volt a második világháborúban:
Az első Churchill hatalomra kerülése és hatalmon maradása. A brit ideológiával nem volt összeegyeztethetetlen a náci ideológia. A britek szerint is felsőbbrendű volt a fehér ember, tehát jelen volt egy kulturális felsőbbrendűség alapú ideológia. Fasiszta párt Nagy-Britanniában is működött és rengeteg arisztokrata szimpatizált Hitlerrel. Köztük a király rokonságában is. Ráadásul a britek számára jóval kevesebb "értelme" volt a németekkel való szembenállásnak. A németek nem fenyegették a stratégiai brit érdekeket. Ezek főleg Afrikára, Ázsiára, Görögországra és Egyiptomra, a Szuezi csatornára vonatkoztak. Persze a brit birodalomnak nem lett volna jó egy brutál erős központi európai hatalom, de korántsem lett volna végzetes vagy elviselhetetlen. A brit ellenállás leginkább Churchillre vezethető vissza, ő volt a kompromisszumképtelenség szobra, ráadásul imádott háborúzni és mindenképpen győzni akart. A visszaemlékezések szerint a háború szerelmese volt, ezzel akarta beírni magát a történelemkönyvekbe és utálta a nácikat.
A másik tényező az volt, hogy a németek kezdetben ezt nem értették, ezért is repülhetett például Rudolf Hess Nagy-Britanniába. A németek, Hitlerék nem értették, hogy az általuk is árjának tekintett, a zsidókat nem különösebben szívlelő, egyértelműen felsőbbrendű britek miért nem kötnek békét velük.

A fordulópont nagyon valószínűleg a Dunquerke-i ütközet volt. Ha akkor a németek megsemmisítik a brit expedíciós hadsereget, valószínű, hogy Churchill megbukik és a britek kiszállnak a háborúból.

2. A Szovjetúnió nem volt elkerülhető, ez egy irreális feltételezés. A náci rezsim a náci ideológián alapult, amit Hitler a Mein Kampfban fogalmazott meg. Ebben benne volt a keleti terjeszkedés, az élettér elfoglalása az ott élő alsóbbrendű szláv népek terhére. (zömében kiirtották vagy elüldözték volna őket, esetleg kényszermunkára alkalmazták volna). Hitler Thomas Malthus tanaiban hitt, amelyeket összekevert egy kicsit egy nemzeti giccsel. A malthusiánus elv azt mondja ki, hogy az emberiség - így a németek is - exponenciálisan szaporodik, míg az egyéb javak, így az élelmiszer is csak kisebb ütemben nő. Ez előrevetíti, hogy a javak egy idő után annyira szűkössé válnak, hogy csak újabb területek elfoglalásával lehet a nép etetéséhez megfelelő mennyiségű élelmiszert előállítani. Erre kellettek a nagy keleti területek, a jó minőségű fekete földdel és termőképességgel. Adolf tradicionális német mezőgazdasági közösségeket tervezett ezekre a földekre. A szovjetek megtámadása tehát egyik oldalról egyértelmű ideológiai kényszer volt. A másik oldalról egyértelmű stratégiai kényszer volt, a nyersanyagok, főként az olaj miatt. A Harmadik Birodalomban relatíve kevés volt az olaj. A Barbarossa kezdeti terveit Hitler úgy alakította, hogy azok Dél-Oroszországot és a Kaukázust célozták, pontosan az olajmezők elfoglalása miatt. A tábornoki kar ugyanakkor a francia akciót akarta megismételni, az volt a koncepció, hogy a villámgyors támadás után az oroszok összeomlanak, esetleg Sztálin ellen fordulnak, majd Moszkva eleste után a teljes Szovjetúnió kapitulál.

3. A mediterrán front szükségszerűség volt a németek szempontjából, egyszerűen az olaszokat nem lehetett ott hagyni. Ettől függetlenül a probléma kb. egy időben ütött be a szovjet és az afrikai fronton. A szovjet fronton lényegében azt látni, hogy a németek az 1941-es Moszkva alatti ellentámadást és átmeneti visszaverést időleges visszaesésként könyvelték el. Ezt követően jött a toborzókörút, amikor a szövetséges országokból (román, magyar, olasz stb.) haderőt követeltek a németek, hogy ezekkel a csapatokkal erősítsék meg a frontot az új 1942-es offenzívához. A Sztálingrádi csata 1942 júliusától tartott, az Uranus hadművelet, ami lényegében a szovjet ellentámadás volt, november 19-én indult. El ALamein-nél október végétől november közepéig voltak harcok. Az amerikaiak Marokkóban november közepén szálltak partra. Ez azt jelenti, hogy a három front kb. szimultán omlott össze. Tehát a német hadvezetés azzal szembesült, hogy míg addig kb. stabil volt a helyzet, sőt valószínűleg szerintük némileg megálltak, de azért nyerésre álltak, pár héttel később azt látták, hogy a francia gyarmati hátország harc nélkül megadta magát, ezzel az amerikaiakat a hátukba engedte, Montgomery-ék áttörtek Egyiptomban és visszavonulóban volt a teljes olasz / német haderő, Sztálingrádnál pedig az oroszok áttörték a frontvonalat és bekerítettek több százezer német katonát, valamint szétzúzták a teljes arcvonalat. Nem tűnik reálisnak az, hogy a frontok között átcsoportosíthattak volna, elégségesnek tűnt nekik a felvonultatott haderő.

MEDVE1978 2024.09.30. 00:19:24

4. Japán koordináció. A japán koordináció minimális volt, ráadásul félreértéseken alapult. A második világháború előestéjén volt a japán-szovjet konfliktus, amit meg nem támadási szerződés követett. A japánok biztosra akartak menni, hogy a keleti hátországuk a háború ellenére stabil marad: nem veszélyezteti semmi Mandzsúriát. Végül a szovjetek szegték meg a szerződést 1945 augusztusában, de addig hatályban maradt. Persze a japánok is gondoltak arra, hogy beszállnak és elfoglalják Szibériát, mandzsuko csapatokkal, persze még az elején 1942-43 tájékán. Mindenesetre a japán-német koordináció végig extrém gyenge volt, amelynek a nagy földrajzi távolság és az emiatti eltérő érdekek is az oka volt.

5. Hadiipari kapacitások. Ezt látom talán a legkevésbé relevánsnak. A németek szinte 100%-ot hoztak ki a hadi kapacitásaikból. A német haditermelés 1944-ben érte el a maximumát, ami ugye már a háború leszálló szakasza. A német hadiipar még egy korábbi átállással sem lett volna képes felvenni egyszerre a versenyt egyszerre az orosz tank- és tüzérségi termeléssel és a nyugati repülőgép-termeléssel. A Panzer IV-eknél egyébként egyértelműen jobb tankok voltak a T-34-esek, amelyeket az oroszok óriási számban gyártottak már a háború vége felé. A tigrisek jobbak voltak a T-34-eseknél is, azonban nagyon gyorsan romlottak el. Így lényegében mindegy lett volna, hogy a németek hamarabb állnak át a totális háborúra és állítanak minden kapacitást Panzer IV-re, csak lassította volna az orosz előrenyomulást.

bz249 2024.09.30. 14:21:03

A mediterran terseggel csak a kovetkezo bajok voltak:
- az olaszok nem rendelkeztek ertelmes meretu kikotovel Tripolin kivul (ami rohadt messze van a fronttol)
- Libiaban nem volt vasut
- az olasz flotta nem tudta megverni a briteket (ha esetleg Tobruk megis felmerulhetett volna otletkent)
- a britek tetszolegesen sok indiai es Anzac csapatot tudtak Egyiptomba kuldeni
- az olajmezok meg rohatt messze voltak Egyiptomtol
- a Kirkuk-Haifa csovezetek volt egyetlen nem az Indiai-oceanra nezo szallitasi utvonal, a briteknek rengeteg idejuk lett volna a tonkretetelere (es ugye Haifabol meg el kellene vinni az olajat)

bz249 2024.09.30. 22:10:13

@bz249: ha az Afrika hadtesttel valami ertelmeset akarsz csinalni, akkor csapd hozza a 11. hadsereghez Moldovaban... aztan hatha julius elejeig megnyeri az umani csatat es igy elmarad Kijev. Valoszinuleg ez sem eleg a Barbarossa megmentesehez... es plane ahhoz, hogy az amerikaik megerkezese elott barmi erdemi lehessen csinalni az orosz nyersanyagokkal. De realisabb, mint barmit a Mediterraneumban tenni.
süti beállítások módosítása