2016. június 23. Népszavazás Nagy-Britanniában az Európai Unióban maradással kapcsolatban. Másnap reggel, 24-én reggel derült ki, hogy az emberek többsége elhagyná az Uniót. Egész pontosan 51,9%. Ez majdnem 17 és fél millió voksot jelent a távozás oldalán. Ezzel szemben állt 48,1%, valamivel több, mint 16 millió szavazat. Ami lássuk be, elég érdekes döntés volt a szavazók részéről, hiszen számtalan fórumon találkozhattak olyan "jóslatokkal", szimulációkkal, hogy milyen következményekkel járhat a kilépés. Érdekes lehet az is, hogy elsősorban Anglia és Wales támogatta a Brexitet, míg Skócia és Észak-Írország támogatta a bennmaradást.
Ma már azt is tudjuk, hogy Skócia saját népszavazást tartana az Nagy-Britanniától való leszakadásról és az Unióban maradásról, hiszen Theresa May aláírta a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének aktiválásáról szóló levelet és el is küldte azt az Európai Tanács elnökének, Donald Tusk-nak.
Állj! Ki az a Theresa May és hogy jön ő a képbe? Nos, miután megtörtént a népszavazás a Brexitről és David Cameron megtudta az eredményét, lemondott a kormányfői és a pártvezetői (Konzervatív Párt) címéről. Az ő helyére választották May-t. Az eredmény nem csak Cameron-nak volt meglepetés, hanem még azoknak is, akik a kilépésre szavaztak. "Nem hittem, hogy a szavazatom túl sokat számítana, mert azt hittem, hogy maradni fogunk" - nyilatkozta egyikük a BBC-nek. Szintén érdekesség lehet, hogy a legnagyobb arányban Londonban voltak az EU-pártiak (75,3%), míg a legtöbb Brexit-párti Bostonban volt (75,6%).
(David Cameron teljesen jogosan szomorkodik)
És hogy mivel jár a kilépés? Ez már az első pillanatokban negatív hatással volt Nagy-Britanniára nézve. Például az egyik vezető hitelminősítő, a Standard & Poor's szerint kizárt dolog, hogy Nagy-Britannia a legmagasabb "AAA" szinten maradjon. Másik negatív hatása a kilépésnek az volt, hogy a font árfolyama 1985 óta a legalacsonyabb szintre esett a dollárral szemben. Bár a Bank of England (BoE) rövid közleményében jelezte, hogy mindent megpróbálnak majd megtenni a gazdasági ls pénzügyi stabilitás fenntartásának érdekében. Mindezek mellett bezuhant a tőzsde is. A nyitás után azonnal nyolc százalékpontot esett és a következő órákban csak rosszabb lett a helyzet. Óriási hátrány a EU-ra nézve, hogy elesik az egyik legnagyobb befizetőjétől, hiszen Németország után Nagy-Britannia az, aki a legtöbbet rakja a "közösbe". Egész pontosan 11,5 milliárd euró (kb. 3507,5 milliárd forint!) az, amivel hozzájárul a közös költségvetéshez. Még akkor is ha ez többtényezős tétel, akkor is meg lehet állapítani, hogy mekkora nagyságrendű pénzekre nem kell már számítani.
Most pedig jöjjön az egyik legfontosabb kérdés. Mi lesz a kint élő dolgozó és tanuló emberekkel? A kilépéspárti honlap szerint ,,nem lesz változás a jelenleg is jogszerűen Nagy-Britanniában tartózkodó uniós állampolgárokat illetően". Újabb kérdés, hogy ez valóban így lesz-e vagy teljesen átalakul az eddigi rendszer? Mindenesetre annyi biztos, hogy legkorábban 2019. májusában hagyja el az Európai Uniót Nagy-Britannia, és az is biztos, hogy ez alatt az idő alatt nem fog sérülni az állampolgárok azon joga, ami a szabad mozgásról és munkavállalásról rendelkezik. Jelenleg mintegy 3 millió uniós polgár dolgozik Nagy-Britanniában, köztük hivatalos adatok szerint 96.000 magyar, akiket a londoni magyar nagykövetség folyamatosan tájékoztatni fog az esetleges változásokról. Érdekes lehet a diákok helyzete is a kilépést követően. Jelenleg kb. 2000 magyar tanul Angliában, akikre többé-kevésbé ugyanazok a feltételek vonatkoznak, mint brit társaikra. Ugyanaz a tandíj, ugyanúgy vehetnek fel diákhitelt stb. Legrosszabb esetben duplájára nő majd a tandíjak összege, mivel egyszerű külföldi diáknak lesznek minősítve. Fel kell készülni a legrosszabbra is, de ez nem valószínű, hogy bekövetkezik.
Zárásul hadd idézzem ide Soros György (:D) szavait: ,,Az Európai Unió szétesése gyakorlatilag elkerülhetetlenné vált azzal, hogy az Egyesült Királyság az Európai Unióból való kilépés mellett döntött az erről szóló népszavazáson." Véleményem szerint sajnos igaza van, de ne legyünk ennyire pesszimisták és gondoljunk a legjobbakra, már amennyire egy ilyen helyzetben ezt meg tudjuk tenni.
Horváth Marcell